Breakfast is a fried goose egg sandwich on sourdough. Instead of salt I used some brined redbud flowers which are kinda like a caper substitute.

Cost per person is probably 80¢ because the goose egg and redbud came from my yard so all I’m really paying for is bread, butter, and for the redbud some salt and vinegar.

  • Flamangoman@leminal.space
    link
    fedilink
    arrow-up
    5
    ·
    18 hours ago

    Grow some wheat, buy a cow, and get yourself access to a salt mine, and you can really bring the cost of this horrific looking goose egg sandwich down

    • FauxPseudo @lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      7
      ·
      17 hours ago

      Don’t get me started on the cost of winnowing baskets and cattle fencing. Have you seen the cost of pickaxes lately? You can’t just punch a tree and get one.

  • blarth
    link
    fedilink
    arrow-up
    2
    ·
    15 hours ago

    How does goose egg taste? Also, do you have to fight geese to get one?

    • FauxPseudo @lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      14 hours ago

      Goose eggs taste exactly like chicken eggs except that instead of being 30% yolk they are 50% yolk. Which means that in a standard goose egg there’s hey yolk that is the size of one and a half chicken eggs. And the yoke is The tastiest part

      Yes, I have to wrestle geese on a daily basis during the spring. I’m going to put it on my resume. I got throat punched by a goose wing tonight.